KULE VİNÇ YATIRIM ARACI OLDU

2013-12-03 11:20:00

Türkiye’de son yıllarda artan yapılaşmanın, inşaat sektörü malzemelerine olan talebi önemli ölçüde artırdığı belirtiliyor. Zaman tasarrufu açısından büyük öneme sahip olan kule vinçler de bunlardan biri. Son 7 yılda katlanarak  artan talep, ünlülerin de dikkatini çekti ve daha önce bu sektöre yönelik yatırımı olmayan  ünlü sanatçıların birçğu da yatırım için şirketlerin kapılarını aşındırmaya başladı.

Yılda yaklaşık 400 kule vincin satıldığı ve bin dolayında da kiralandığı sektörde en fazla yatırımı olan ünlü isim ise Bülent Ersoy. Ersoy’un 20’nin üzerindeki kule vinç filosundan yılda 2.5 milyon doların üzerinde gelir elde ettiği belirtiliyor. Fiyatların 150 bin eurodan başladığı kule vinçlerin 2 yılda kendini amorti etmesi ve büyük talep karşısında kayıtsız kalamayan diğer ünlülerin de kendilerine başvurduğunu belirten BEMTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Candar Can, “Birkaç ünlü sanatçı da yatırım aracı olarak Kule Vinci tercih ediyor. Şu an sektörde olmayan fakat olmayı düşünüp bizimle irtibat halinde olan ünlü sanatçılar var. Bir Kule Vinç 24 ay gibi bir süre içerisinde kendini amorti ediyor. Bu şekilde bir yatırıma ilgi artarak devam etmekte. Ünlü sanatçıların yanı sıra, bu yatırımı düşünen ve sektörle hiç alakası olmayan birçok yatırımcı bulunmakta” dedi.

Kule vinç fiyatları, vincin çalışma yüksekliği ve tonajına göre değişiyor. Örneğin 50 metre yüksekliğe ve 8 ton kapasiteye sahip kule vinçlerin satılık fiyatları 150 bin eurodan başlıyor. Kule vinçler, aylık KDV hariç 9 ile 13 bin lira arasında kiralanıyor.

Kent dönüşümü yatırım için fırsat

9 yıl öncesine kadar kule vinçlerin çok yaygın olmadığını dile getiren Fatih Candar Can, hızla gelişen sektörde artık inşaat firmalarının vazgeçilmez malzemesi olduğunu dile getirerek zaman ve iş gücü tasarrufu açısından büyük öneme sahip olduğunu belirtti.

Şu anda Türkiye genelinde çalışan aktif kule vinç sayısı 2 bin adedin üzerinde ve bu sayının

hızla artmaya devam ettiği belirtiliyor. Piyasanın bu hareketliliğine paralel sektördeki oyuncu sayısı da artıyor. Şu anda sektöre kule vinç sağlayan belli başlı bilinen yaklaşık 15 firma bulunuyor. Bu gelişmelere rağmen halenTürkiye’deki kule vinç sayısının sektörün ihtiyacını karşılamaktan uzak olduğunu vurgulayan Fatih Candar Can, kentsel dönüşüm projelerinin bu ihtiyacı daha da artıracağını söyledi. Bunun yatırımcılar için de altın fırsat olduğunu dile getiren Candar Can şöyle devam etti: “Bemtaş’ın Kule Vinç pazarındaki pazar payı yüzde 17. Bu rakamı 2013 yılı itibariyle 2 puan artırmayı hedefliyoruz. Kiralama konusunda Portekizli Soima ile yapmış olduğumuz anlaşma çerçevesinde, bizlere 100 adet Kule Vinç ile destek olacaklarını belirttiler. Bu sayıyı periyodik olarak tamamlayacağız.” 

  Leasingde KDV indirimi ilgiyi artırdı

Kule vinçlerin yıllık satış adedi 2005’e kadar yıllık 50 civarındaydı. 2008 krizinden önce ise 600’e kadar çıkan yıllık satışlar şu sıralar 300-400 civarında seyrediyor. Kule vinçlerde 6-8 ay gibi projelerde kiralama yapmanın daha uygun olduğuna dikkat çeken F.Candar Can, proje sürelerinin 6-8 ayın üzerinde olması durumunda ise satın alınması tavsiyesinde bulunuyor. Fatih Candar Can, 2012 yılı başında Leasing’li alımlarda KDV oranının yüzde 1’e inmiş olmasının da yatırıma ilgiyi artırdığını söyledi. Fatih Candar Can, şu ana kadar 5 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini, bu yıl da artan talepler nedeni ile Afrika pazarına açılmak istediklerini belirtti.

Bemtaş 13 yıldır kule vinç satıyor

1985 yılında aile şirketi olarak kurulan Bemtaş Kule Vinç, 26 yıldan bu yana inşaat sektöründe faaliyet gösteriyor. 13 yıldan bu yana da Türkiye ve çevre ülkelere kule vinç satışı, kiralaması ve satış sonrası teknik destek hizmetlerini sürdürüyor. Şirket Türkiye’de faaliyet gösteren kule vinç firmalarının pek çoğunun temsilciliğini yaptı. Son olarak Portekiz firması Soima’nın Türkiye ve Ortadoğu temsilciliğini yürütüyor. Bemtaş Türkiye, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Arap Yarımadası ve Rusya gibi ülkelere hizmet veriyor.

0
0
0
Yorum Yaz